×

WŁOSY I WASZE ZDROWIE

 

Włosy mówią o naszym zdrowiu o wiele więcej, niż zazwyczaj myślimy. Stan włosów i skóry głowy może odkrywać liczne problemy zdrowotne. Włosy reagują na stres, ale również, tak jak leki i choroby wpływają na nasze ciało, tak również na włosy.

Poniżej opisujemy zmiany na włosach i skórze głowy, które mogą byc symptomami niektórych poważniejszych problemów zdrowotnych.

 

Łupież

Łupież nie jest zaraźliwy. Dlaczego się tworzy? Nawet lekarze nie mają całkowitej pewności, ale jednym z czynników sprawczych może być rozwój grzybów. Inne możliwe elementy ryzyka to tłusta skóra, stresy, otyłość, chłodna i sucha pogoda, egzema lub łuszczyca. Chociaż łupież jest nieprzyjemny i uczucie świerzbienia może być irytujące – nie jest on szkodliwy. Aby zmniejszyć nagromadzenie martwych komórek skóry korzystajmy z szamponu przeciwłupieżowego, pozwólmy mu zadziałać przez kilka minut i następnie, dobrze opłuczmy. Możliwe, że będziemy musieli spróbować  różnych rodzajów szamponu, aby znaleźć taki, który będzie nam odpowiadać.

 

Łojotokowe zapalenie skóry

Jeżeli zauważymy, że łupież jest tłusty i ma kolor żółty, możliwe, iż cierpimy na łojotokowe zapalenie skóry – chorobę zapalną, która może się pojawić na skórze tam, gdzie występuje nagromadzenie gruczołów łojowych, na przykład na skórze głowy i twarzy. Dolegliwość wiązana jest z działaniem hormonów, grzybów, ale także z pewnymi problemami neurologicznymi. W tym wypadku postępujemy podobnie jak w przypadku łupieżu i używamy szamponów przeciwłupieżowych.

 

Wypadanie włosów

Nie jest możliwe dokładne zmierzenie tego zjawiska, ale naukowcy oceniają, że dziennie gubimy do 100 lub więcej włosów. To jeszcze nie powód do paniki ani znak, że wkrótce staniemy się łysi. Około 90 procent z blisko 100 tysięcy naszych mieszków włosowych rośnie w dowolnym momencie. Pozostałe 10 procent znajduje się w fazie spoczynku, aby wypaść po 2 do 3 miesiącach. Włosy, które wypadły zostaną zastąpione nowymi, a cały cykl porostu rozpoczyna się od początku.

 

Nagłe wypadanie włosów może oznaczać problemy ze zdrowiem

Łysienie telogenowe jest w głównej mierze skutkiem szoku, jaki przechodził organizm w wyniku operacji, porodu, przyjmowania niektórych leków, radykalnej diety, stresu i problemów z tarczycą. Wszystko to może prowadzić do tego, iż włosy przestaną rosnąć, wchodząc w okres spoczynku, który 2-3 miesące później kończy się wypadaniem całych kępków. W większości przypadków, nowe włosy zaczynają rosnąć od razu. Tego rodzaju objawy mogą także stanowić efekt uboczny zażywania określonych leków: antydepresantów, beta-blokerów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

 

Łysienie plackowate

W przypadku tego rodzaju łysienia, system immunologiczny omyłkowo atakuje mieszki włosowe, powodując ich degradację. Włosy mogą ponownie rosnąć, ale niestety u niektórych ludzi dolegliwość ta występuje stale. Objawia się wypadaniem włosów w specyficznych, okrągłych kępkach. Częściej występuje u osób, w ktorych rodzinach występują choroby autoimmunologiczne. Najczęstszą przyczyną takiej dolegliwości pozostaje cukrzyca. Oprócz wypadania włosów, łysienie plackowate powoduje również opadanie brwi i rzęs. Większość ludzi ma na skórze jeden lub dwa „łyse obszary“, ale w niektórych przypadkach owłosienie może wypadać na całym ciele.

 

Wartościowa dieta tworzy zdrowe włosy

Aby włosy pozostałe zdrowe, potrzebują protein i żelaza, a także kwasów tłuszczowych omega-3, cynku oraz witaminy A. Żeby mieć lśniące, zdrowe włosy powinniśmy jeść łososia i orzechy włoskie, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, szpinak i marchew obfitujące w witaminę A oraz orzechy brazylijskie i indyjskie bogate w cynk i selen. Wszystkie te składniki pomagają w utrzymaniu zdrowia włosów, podobnie jak produkty pełnoziarniste i warzywa, które oprócz tego, że są dobre dla włosów, mają korzystny wpływ na nasze serce.

 

Przedwczesne siwienie

Może być symptomem anemii, problemów z tarczycą, niedoboru witaminy B12 i bielactwa nabytego. Pojawienie się siwych włosów przed 35 rokiem życia wskazuje na niedobór witamin B12 oraz B9, znanej jako kwas foliowy. Zostało odkryte, że właśnie te witaminy, wraz z odpowiednią ekspozycją na słońce tworzą silny duet pomagający w odbudowie pigmentacji w tych miejscach skóry i włosów, które przestały wytwarzać melaninę. Witamina B12 w stanie naturalnym występuje w rybach, jajkach, drobiu i produktach mlecznych, podczas gdy najlepszym żródłem kwasu foliowego są zielone warzywa liściaste i zboża.

 

Włosy suche, słabe i cienkie

Suchość włosów powoduje wiele czynników, jak chociażby używanie farb, suszarek oraz nadmierne szczotkowanie. Znacząca zmiana w strukturze włosa może wskazywać na nieaktywne gruczoły tarczycy lub problemy samej tarczycy. Innymi symptomami niedoczynności tarczycy są przewlekłe zmęczenie, przyrost wagi ciała, wolniejsze tętno oraz uczucie zimna.

Kruche i łamliwe włosy są objawem niektórych dolegliwości. Jednym z nich jest zespół Cushinga – zaburzenie pracy nadnercza, powodujące zwiększone wytwarzanie hormonu kortyzolu. Tego rodzaju stan jest najczęściej skutkiem i efektem urazów przytarczyc w wyniku operacji chirurgicznych głowy oraz szyi. Zbyt niski poziom we krwi hormonów przytarczyc powoduje także zmiany w poziomie wapnia i fosforu, co prowadzi do łamliwości i suchości włosów.

 

Strupy na skórze głowy

Gdy na górnej części głowy zaczną występować strupy, jest to zazwyczaj objaw łuszczycy. Różnicę pomiędzy zwykłym łupieżem i łuszczycą można dostrzec poprzez to, iż w przypadku łuszczycy na skórze tworzą się zgrubienia i strupy. Łuszczyca pozostaje najczęstszą ze wszystkich chorób autoimmunologicznych i często pojawia się z innymi dolegliwościami typu choroba Crohna, toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

 

Skutki uboczne działania leków

Pośród leków, które jako działania niepożądane mogą powodować utratę włosów znajdują się środki obniżające poziom cholesterolu, antydepresanty, niesteroidowe leki przecizapalne (NLPZ), leki używane podczas menopauzy, tabletki antykoncepcyjne oraz antybiotyki. Zazwyczaj włosy odrastają po zaprzestaniu używania tego rodzaju leków, lecz nie zawsze jest to regułą.